Eelmisel nädalal kuulasin seminari “Töötamise uus reaalsus”. Korraldaja Kaja Kallas on seminaril räägitust teinud kokkuvõtte nii oma blogisse kui kirjutanud ka mitmesse ajalehte.

Paari lausega on K. Kallase resümee selline: töökohad (ametid) tekivad ja kaovad aina kiiremini ning eluaegne karjäär ühe tööandja juures, on ajalukku vajumas, uute töövormide esile kerkides kaotab tähtsust ka tähtajatu tööleping; tänane tööõigus aga põhineb paljuski just tähtajatul töölepingul ning sarnasele alusele tuginevad ka inimeste (töötajate) sotsiaalkaitse ja -tagatised.

Minu jaoks tõi see seminar taaskord arusaamise, et mitte ainult sotsiaaltagatiste vaid ka omavalitsuste poolt osutatavate avalike teenuste finantseerimine põhineb suures ulatuses maksudel, mis arvestatakse töölepingulise suhte alusel makstavalt palgalt. Ja on väga reaalne, et tuluteenimise võimaluste mitmekesistumise ning vabakutselisuse (mikroettevõtluse) aina laiema leviku tõttu on selline töötasude maksustamisele rajatud finsntseerimismudel ajale jalgu jäämas.

Haldusreform toob ilmselt kaasa mastaabiefekti investeeringutes, ametnike suurema spetsialiseerumise ja vahest ka osade funktsioonide ühendamisest tuleneva kokkuhoiu, aga omavalitsuste tulumudelit seni teada olevad reformid ei puuduta.