Loen ja kuulen sageli, kohalike omavalitsuste volikogude valimiste lähenedes suisa iga päev, et on tarvis arendada ettevõtlust ja luua uusi töökohti.
Enamasti räägivad sellest küll mitte niivõrd ettevõtjad kui pigem ühel või teisel moel maksumaksja palgal olevad inimesed. Ja iga kord tahaksin neilt arvajailt küsida vähemalt kaks täpsustavat küsimust. Ma vabandan juba ette, kui mõne arvaja illusioone allolevaga mõrandan.
- Ettevõtlus on majandusprotsess. Majandus on aga isereguleeruv süsteem ja areneb sõltumata teadlaste, ametnike, poliitikute tahtest. Küll aga saab ettevõtluse arengut mingis piirkonnas (ja ka tegevusvaldkonniti) kiirendada, pidurdada, suunata. Millised on need tegurid, mis mõjutavad meie linnas/vallas ettevõtluse arengut, ja kuidas? Selle väljatoomiseni ettevõtluse arendamise tähtsuse rõhutajad miskipärast ei jõua.
- Uusi majanduslikku lisandväärtust tootvaid töökohti loovad ettevõtjad. Ettevõtja võtab enda kanda riskid ja investeerib uude ettevõtmisse (s.h loob vähemal või suuremal arvul töökohti) teatud tingimustel. Neist olulisemad on eeldatav nõudlus, kapitali kättesaadavus, sobiva kvalifikatsiooni ja hinnaga tööjõud, enamasti ka erinevatele nõuetele vastav tegevuskoht. Milliseid eeltoodud töökohtade loomise eeldustest saab kohalik omavalitsus mõjutada? Selliseid analüüse töökohtade loomise tähtsustajad oma hüüdlausetele millegipärast ei lisa.
Ehk kokkuvõtvalt ja veelgi konkreetsemalt: millised omavalitsuse pädevuses olevad otsused võiksid antud piirkonnas kohaliku ettevõtluse arengut nii- või naamoodi mõjutada? No vot ei ole mulle selliseid arutlusi mitte silma torganud ega kõrvu jäänud.
Ja kui juba küsimuste esitamiseks läks, lisan veel paar teemat, mille üle tasuks eeskätt Tallinnas, Tartus, Pärnus jt linnades, aga miks mitte ka valdades volikokku pürgides mõtiskleda ja arutleda.
- Milline osa linlastest teenib oma tulu ekspordist ja kuidas just seda tulusegmendi suurenemisele saaks omavalitsus kaasa aidata? Väiksemate valdade “ekspordist” kirjutasin siinsamas blogis märtsikuus.
- Millest ja kus ja kuidas teenib tulu linlane 4–8 aasta pärast; milline on tema eeldatav töine ning olmeline logistika; milline seos on linnaeelarvel ja kohaliku ettevõtlusel? Ja samad küsimused sobivad ka valdade kohta. Kes meil vallas elavad ja millega tegelevad, täna, homme ja ülehomme? Ja kuidas vald pidevalt muutuvas majandusruumis oma ülesannete täitmiseks vajalikud vahendid kogub?
Viimased postitused